Zema Blīvuma Šūnbetons: Efektīvs un Ilgtspējīgs Risinājums Konstruktīvajām Kārtām Būvniecībā
- Raimonds Švanks
- 18. marts
- Lasīts 6 min
Updated: 20. marts
Būvniecības projektu veiksmīgai īstenošanai ir būtiski izvēlēties piemērotus materiālus, kas nodrošina nepieciešamo konstrukcijas stabilitāti un ilgmūžību. Šoreiz apskatīšu zema blīvuma šūnbetona galvenos veiktspējas rādītājus un to ietekmi uz konstruktīvo kārtu būvniecību ēku, ceļu un infrastruktūru konstrukcijās.
Konstruktīvās kārtas ir īpaši svarīgas būvniecības projektos, jo tās nodrošina pamatņu stiprību, stabilitāti un slodzes izkliedi. Tradicionāli pamatnes slāņu būvniecībā tiek izmantoti ar saistvielām nesaistīti minerālmateriāli, piemēram, smilts un šķembas. Stabilas, augstas nestspējas grunts apstākļos šie materiāli nodrošina labu un ekonomisku risinājumu. Taču bieži nākas saskarties ar sarežģītiem - vājas nestspējas grunts apstākļiem, un tādos gadījumos zema blīvuma šūnbetons kļūst par arvien populārāku un efektīvāku risinājumu. Tā īpašības, piemēram, vieglums, izturība un pielāgojamība nodrošina izmērāmus veiktspējas uzlabojumus.

1. Augsta spiedes stiprība, slodzes izkliede un stabilitāte
Viens no galvenajiem konstruktīvo slāņu indikatoriem ir spiedes stiprība, kas nosaka materiāla spēju izturēt slodzes, neradot deformācijas vai bojājumus. Zema blīvuma šūnbetona spiedes stiprība svārstās no 0,5 MPa līdz 4 MPa, atkarībā no maisījuma sastāva un pielietojuma. Konstruktīvā kārta, kas izgatavota no nesaistītiem minerālmateriāliem izturību iegūst, paļaujoties uz blīvēšanas rezultātā iegūto sasaisti. Atšķirībā no minerālmateriāliem, kuru sasaiste laika gaitā var pavājināties, šūnbetons veido paliekošu, monolītu, stabilu un viendabīgu slāni, tādējādi novēršot nevienmērīgas nosēšanās risku. Šūnbetona tilpummasa un tai pakārtotā spiedes stiprība var tikt pielāgotas, lai nodrošinātu nepieciešamo konstruktīvo kārtu stiprību arī augstas slodzes pielietojumos, piemēram, autostāvvietās un lielceļos. Šīs īpašības nodrošina stabilitāti un ilgstošu konstruktīvo kārtu kalpošanas laiku, samazinot nepieciešamību pēc dārgas uzturēšanas vai remonta.
2. Samazināts materiāla apjoms
Šūnbetona strukturālā efektivitāte ļauj būvēt plānāku konstrukcijas slāni nekā lietojot nesaistītus minerālmateriālus. Ceļiem vai autostāvvietu konstrukcijām plānāki slāņi nozīmē to, ka paliek vairāk vietas citiem būvniecības elementiem. Plānāks konstrukcijas slānis samazina gan norokamā, gan iestrādājamā materiāla apjomu, tādējādi ietaupot laiku un izmaksas, kā arī mazinot materiālu ieguves, apstrādes un transportēšanas ietekmi uz vidi.
3. Samazināts svars
Šūnbetona tilpummasu var mainīt ražošanas procesa jebkurā brīdī, pielāgojot gaisa daudzumu, kas tiek iekapsulēts betona matricā. Zema blīvuma šūnbetonu var izgatavot ar tilpummasu no 300 kg/m³ līdz 600 kg/m³. Blīvētu šķembu un smilšu tilpummasa parasti ir no 1'900 līdz 2'500 kg/m³. Šūnbetons ir ievērojami vieglāks nekā smiltis un šķembas, kas padara to ideāli piemērotu zemas nestspējas grunts apstākļiem, jo tas novērš pārmērīgu grunts saspiešanu vai ilgtermiņa sēšanos, kas raksturīga tradicionālajiem smagajiem minerālmateriāliem.
4. Siltumzolācija
Šūnbetona porainā struktūra nodrošina izcilu siltumizolāciju, padarot to piemērotu dažādām būvniecības jomām, īpaši grīdu pamatnēs un ceļu un laukumu pamatnes konstrukciju slāņos. Šūnbetona siltumvadītspēja svārstās no 0,08 līdz 0,22 W/m·K, atkarībā no tā blīvuma. Savukārt minerālmateriāliem ir augstāka siltumvadītspēja (līdz 1,5 W/m·K), kas veicina lielu siltuma pārnesi un enerģijas neefektivitāti.

5. Salizturība
Šūnbetons izceļas ar augstu izturību pret sala un atkušņa cikliem, kas ir būtiski, ja pamatnes materiāliem jāpielāgojas klimatiskajām izmaiņām un apstākļiem. Tā kā šunbetons ir siltumizolators, tad tā pielietojums konstruktīvo kārtu būvniecībā ievērojami palēnina to caursalšanu. Bet, ja sals ir stiprs un ilgstošs un nelielajam mitrumam saturam šūnbetonā nākas sasalt, tad šūnbetona gaisa šūnu struktūra efektīvi izkliedē sasalstoša ūdens tilpuma palielinājuma radīto spiedienu, tādējādi novēršot sala un atkušņa radīto bojājumu risku. Savukārt šķembu un smiltšu slāņos, ūdens ir pakļauts sasalšanas procesiem un tas var izraisīt konstruktīvās kārtas bojājumus un nestabilitāti.
6. Ūdens uzsūkšanās un caurlaidība
Šūnbetons var tikt izgatavots arī ar īpašām ūdens uzsūkšanas vai caurlaidības regulēšanas īpašībām, piedāvājot priekšrocības drenāžas un mitruma pārvaldības jomā. Atkarībā no maisījuma sastāva, tas var būt veidots kā caurlaidīgs, lai izmantotu drenāžas nolūkiem, vai necaurlaidīgs. Caurlaidīgā šūnbetona, kura tilpummasa ir 400 kg/m³, ūdenscaurlaidības koeficients ir 0,5 cm/sek. Ūdenim iekļūstot smiltīs un šķembās, tas laika gaitā var samazināt to saķeri, izraisot nestabilitāti un eroziju. Šūnbetons nav pakļauts erozijai un saglabā savu struktūru un īpašības arī mitrā vidē, nodrošinot ilgstošu konstrukcijas izturību. Ūdens caurlaidība nodrošina efektīvāku ūdens drenāžu autostāvvietās un ceļu konstrukcijās, tādējādi samazinot ūdens uzkrāšanās vai bojājumu risku.
7. Ātrāka uzstādīšana
Uz vietas objektā izgatavots šūnbetons padara konstruktīvo kārtu būvniecību efektīvāku. Šūnbetons tiek iesūknēts tieši nepieciešamajā vietā, novēršot vajadzību pēc smagas tehnikas minerālmateriālu transportēšanai un izkliedēšanai. Lai nodrošinātu stabilitāti, tradicionālajiem minerālmateriāliem nepieciešama pakāpeniska un stipra blīvēšana, bet šūnbetons ir pašizlīdzinošs un sacietē pats, neprasot intensīvu darbu. Salīdzinot ar minerālmateriāliem, kas var piemirkt un kļūt grūti apstrādājami, šūnbetona uzstādīšanu laika apstākļi ietekmē krietni mazāk. Šī efektivitāte samazina smagās tehnikas lietošanas nepieciešamību, projekta izpildes laiku un darba izmaksas.

8. Ilgtspējība un vides ieguvumi
Šūnbetona ražošana tieši objektā novērš nepieciešamību pārvadāt lielus smagu minerālmateriālu apjomus, tādējādi ievērojami samazinot degvielas patēriņu un ar to saistītās oglekļa dioksīda emisijas. Tradicionālie minerālmateriāli balstās uz smilšu un sasmalcināta dolomīta vai sasmalcināta granīta ieguvi, kas var:
• kaitēt ekosistēmām;
• izsmelt ierobežotos un neatjaunojamos dabas resursus;
• radīt ievērojamas emisijas to ieguves, apstrādes un transporta procesā.
9. Ilgtermiņa veiktspēja un uzturēšanas ietaupījumi
Šūnbetona konstrukciju stabilitāte un izturība novērš problēmas, piemēram, nosēšanos un bedru veidošanos, kas bieži sastopamas tradicionālajās minerālmateriālu kārtās. Autostāvvietas un ceļi, kas vājas nestspējas grunts apstākļos būvēti ar šūnbetona pamatnes slāņiem, ir ilglaicīgāki, kas samazina uzturēšanas izmaksas, dārgu remontu biežumu un pārbūves nepieciešamību.
10. Daudzveidība dažādās pielietošanas jomās
Šūnbetons ir piemērots plašam ģeotehnisko pielietojumu klāstam, tostarp:
• Ceļu pamatnes un uzbērumi: Šūnbetons stiprina un stabilizē ceļus, kas izbūvēti uz vājas nestspējas grunts, nodrošinot ilgtermiņa veiktspēju ar minimālu sēšanos.
• Ceļu pārvadu un tiltu uzbērumi: Šūnbetons novērš "triecienu" uzbraucot un nobraucot no tilta, samazinot pildījuma sēšanās iespējamību un uzlabojot drošību un braukšanas komfortu.
• Dobumu un tukšumu strukturālā aizpildīšana: Šunbetona augstā plūstamība ļauj efektīvi aizpildīt tukšumus un dobumus, pat grūti pieejamās vietās, piemēram, tranšejās, padarot to par praktisku risinājumu inženiertīklu tranšeju izbūvei un līdzīgiem pielietojumiem.
• Pamestu cauruļu un kolektoru tamponēšana: Šūnbetonu var tieši iesūknēt neizmantotās caurulēs, nodrošinot ātru, drošu, efektīvu un ekonomisku risinājumu, pilnīgi novēršot cauruļu iebrukšanas vai sēšanās risku.
• Gredzenveida telpas aizpildījums: Šūnbetons aizpilda spraugas starp jaunizbūvētām caurulēm un tuneļu apvalkiem, nodrošinot stabilitāti un novēršot šķidrumu noplūdi.
• Pamatu konstrukcijas: Šūnbetons novērš sēšanās problēmas, nodrošinot stabilu un izolējošu aizpildījumu.
• Enerģijas absorbcijas sistēmas: Šūnbetons tiek lietots lidlaukos, bremzēšanas sistēmās gadījumiem, kad lidmašīnas pēc piezemēšanās nevar apstāties uz skrejceļa, mazinot iespējamās sekas.
• Atbalsta sienu aizpildījums: Šūnbetons kalpo kā viegls aizpildījums atbalsta sienām, novēršot sānu slodzi un ļaujot veidot izmaksu ziņā efektīvus risinājumus.
• Dambju un aizsargvaļņu konstrukciju aizpildījumi: Šūnbetons novērš sēšanās problēmas aizsargvaļņos, samazinot bojājumus, ko izraisa erozija, izskalojumi un caurteces.
• Nobrukumu un nogāžu stabilizācija: Šūnbetons stabilizē nogruvumiem pakļautas teritorijas, samazinot esošā grunts svara radīto bīdes spēku.
• Kontrolēta blīvuma aizpildījums: Šūnbetons nodrošina stingru un stabilu, taču viegli demontējamu/izrokamu aizpildījuma materiālu tranšejām un pamatiem.
11. Izmaksu ietaupījumi ražojot uz vietas
Ražošana uz vietas novērš nepieciešamību transportēt un apstrādāt lielus minerālmateriālu apjomus. Papildu izmaksu ietaupījumi rodas no samazinātām darba un tehnikas izmaksām, jo šūnbetons prasa minimālu transportēšanu un apstrādi, kā arī nav nepieciešama blietēšana. Minimāls atkritumu daudzums – tieši nepieciešamais šūnbetona apjoms var tikt saražots uz vietas, tādējādi izvairoties no liekā materiāla vai atkritumu utilizācijas izmaksām.
Salīdzinošā tabula: Zema blīvuma šūnbetons un tradicionālie pildmateriāli
Īpašība | Zema blīvuma šūnbetons | Tradicionālie pildmateriāli |
Materiāla blīvums(tilpummasa) | 300-600 kg/m3 (viegls, samazina slodzi uz pamatnes grunts slāņiem, pielāgojama katra konkrētā projekta vajadzībām) | 1'900-2'500 kg/m³ (smags, ievērojami palielina slodzi uz pamatnes grunts slāņiem) |
Slodzes izkliede | Vienmērīga un stabila (pateicoties materiāla viendabīgumam) | Mainīga (atkarībā no blīvēšanas kvalitātes un pildmateriāla frakcijas, ilgākā laika periodā var veidoties sēšanās) |
Spiedes stiprība plaknē | 0,5-4,0 Mpa (precīzi pielāgojama konkrētām konstruktīvās kārtas prasībām) | 1-5 MPa smiltīm, 1-20 Mpa šķembām (atkarībā no blīvēšanas kvalitātes un pildmateriāla frakcijas) |
Elastības modulis | 0,2-1 GPa (precīzi pielāgojams konkrētām konstruktīvās kārtas prasībām) | 0,05-0,15 GPa smiltīm, 0,2-3 Gpa šķembām (atkarībā no blīvēšanas kvalitātes un pildmateriāla frakcijas) |
Siltumvadītspēja | 0,08-0,22 W/m·K (nodrošina siltumizolācijas priekšrocības) | 2-4 W/m·K (augsta siltumcaurlaidība) |
Apjoma/biezuma prasības | Nepieciešami plānāki slāņi pateicoties augstākai efektivitātei (līdz 50% mazāk) | Nepieciešami biezāki slāņi lai nodrošinātu līdzvērtīgu nestspēju |
Uzstādīšanas process | Sūknējams, pašizlīdzinošs, ātrs un efektīvs | Nepieciešama intensīva transportēšana, izkliedēšana, un blīvēšana ar smagu tehniku |
Blīvēšanas prasības | Nav nepieciešama (pašizlīdzinošs un pašcietējošs) | Nepieciešama pakāpeniska un intensīva blīvēšana, lai nodrošinātu stabilitāti |
Ūdens jutīgums | Pielāgojams samazinātai ūdens jutībai vai izcilai drenāžai | Var kļūt pārmitrs, izraisot eroziju, nestabilitāti un sēšanos |
Ietekme uz vidi | Zems CO2 izmešu līmenis pateicoties ražošanai uz vietas, objektā un mazākam materiālu apjomam | Augsts CO2 izmešu līmenis no ieguves, apstrādes, transportēšanas, izkliedēšanas, blīvēšanas |
Izmaksu efektivitāte | Samazina izmaksas, pateicoties transporta, darba un tehnikas izmantošanas samazināšanai | Augstākas transportēšanas un iestrādes izmaksas |
Laika efektivitāte | Ātri, pateicoties izgatavošanas ātrumam, materiāla sūknējamībai, transportēšanas un smagās tehnikas nepieciešamības būtiskam samazinājumam | Lēni, jo nepieciešama transportēšana, izkliedēšana un blīvēšana |
Ilgmūžība un uzturēšana | Ilgtermiņa stabilitāte, minimālas uzturēšanas izmaksas, maz remontdarbu | Nepieciešama bieža uzturēšana, jo materiāli pakļauti nosēdumiem un degradācijai |
Ilgtspēja | Videi draudzīgs, zema atkarība no dabas resursiem | Augsta atkarība no neatjaunojamo dabas resursu izmantošanas un energoietilpīgiem procesiem |
Secinājumi
Zema blīvuma šūnbetons pārspēj tradicionālos minerālmateriālus gandrīz visos būtiskajos veiktspējas rādītājos, kas saistīti ar konstruktīvo kārtu būvniecību. Tā pielietojums turpina pieaugt, un tas kļūst par nozīmīgu būvniecības nozares sastāvdaļu, piedāvājot inovatīvus risinājumus sarežģītiem ģeotehniskiem izaicinājumiem. Tā vieglais svars, izturība, noturība un ilgtspējība padara to par izcilu izvēli ēku, ceļu un infrastruktūras būvniecībā vājas nestspējas grunts apstākļos. Iekļaujot šūnbetonu pamatnes dizainā, būvniecības projekti nodrošina ilgtermiņa veiktspēju un būtiski samazina ietekmi uz vidi.
Sazinieties ar mums zvanot uz 29 83 63 43, vai rakstot uz info@skystoneprof.com un mēs labprāt atbildēsim uz visiem jūsu jautājumiem par šūnbetonu, tā piemērotību un tā izmaksām jūsu konkrētajam objektam.
Comments