top of page
 • Writer's pictureRaimonds Švanks

Kas labāks grīdas pamatnes konstrukcijā - šūnbetons vai smiltis, šķembas un putupolistirols?

Updated: May 29, 2023

Pareizi izvēlēti materiāli grīdas pamatnei ir visas konstrukcijas izturības garantija. Tomēr grīdas pamatnes izbūves stadijā rodas jautājums: ko izvēlēties - monolītu šūnbetonu vai smiltis/šķembas un putupolistirolu? Kāda grīda kalpos ilgāk un neradīs problēmas ekspluatācijas laikā? Centīsimies sniegt jums atbildi.

Šūnbetona grīdas pamatnes īpašības

Šūnbetons būtībā ir ideāls materiāls grīdas pamatnei. Siltuma, trokšņu, uguns izolācija un lieliskā slodzes izturība nav vienīgās šī materiāla priekšrocības. To raksturo arī salizturība, zema ūdens absorbcija, iestrādes ātrums, ilgmūžība, viegla apstrādājamība, pilnīga pārstrādājamība un neticami zema tilpummasa.


Tātad, kas ir šūnbetons? Kā tas atšķiras no standarta betona?

Standarta betona tilpummasa ir ~ 2400 kg/m³. Vieglais šūnbetons var tikt izgatavots ar tilpummasu no 200 līdz 600 kg/m³. Tas padara to ideāli piemērotu gan grīdu pamatnei, gan siltumizolācijai. Šūnbetons tiek izgatavots, injicējot portlandcementa betona javā precīzu un kontrolētu daudzumu tehniskās putas. Šāds betons satur miljardus slēgtas gaisa mikrošūnas, kas padara to vairākas reizes vieglāku par tradicionālo betonu.


Šūnbetona grīdas pamatne, atšķirībā no grīdas pamatnes, kas veidota no smiltīm/šķembām un putupolistirola, ir monolīta un pilnīgi stabila pamatne. Ekspluatācijas laikā tai nav nosēšanās (jo šūnbetons ir daudz vieglāks par smiltīm vai šķembām), sarukšanas vai sabrukšanas procesu. Šūnbetona iestrādes laikā nav nepieciešams veidot kompensācijas šuves, t.i., spraugas, kas atdala atsevišķus konstrukcijas elementus.


Vēl viena iezīme, kas runā par labu šī materiāla iekļaušanai grīdas konstrukcijā, ir tā lieliskās siltumizolācijas īpašības. Šādā veidā izgatavotā grīda būs ne tikai ļoti stabila, bet arī ļoti silta: 20 cm šūnbetona aizvietos 10 cm biezu putupolistirola slāni, saglabājot tādas pašas siltumizolācijas īpašības. 40 cm šūnbetona gadījumā iegūsim izolāciju, kas līdzvērtīga 20 cm ieklātam putupolistirolam. Tā kā šūnbetonu var liet tieši uz grunts (nav vajadzīgs smilšu/šķembu slānis un tā blietēšana), nav šķēršļu nepieciešamā šūnbetona slāņa biezuma izveidei un grīdas pamatni var izgatavot vienkārši, ātri, un efektīvi.


Grīdas pamatnē izmantotajam šūnbetonam ir vairākas priekšrocības, tostarp:

 • atbalsta struktūra;

 • spiedes un slodzes izturība;

 • zemais svars salīdzinot ar tradicionālo grīdas konstrukciju;

 • pilnīga ugunsdrošība;

 • augsta siltumizolācija;

 • nav nepieciešams izmantot izplešanās šuves;

 • laika gaitā nenotiek nosēšanās, saspiešanās vai sabrukšana;

 • neprasa pilnīgi līdzenu un viendabīgu ieklāšanas virsmu;

 • skaņas izolācijas un vibrācijas absorbcijas īpašības.Uzsvara vērta neapšaubāmi ir šūnbetona lieliskā pielāgošanās jebkādai virsmai. Šūnbetons iestrādes laikā ir ļoti plūstošs, tāpēc šī materiāla izmantošana grīdām neprasa (kā tas ir putupolistirola plākšņu gadījumā), lai zem tā būtu perfekti līdzena virsma. Šūnbetona gadījumā nebūs arī termisko tiltu, kas ir neizbēgami ar nevienmērīgi iestrādātām putu polistirola plāksnēm. Tāpēc šūnbetons būs lielisks apakšslānis turpmākajiem grīdas slāņiem, pilnībā aizpildot visas tukšās vietas, iekapsulējot inženierkomunikācijas un izlīdzinot pat visnelīdzenāko pamatni.Kā ar putupolistirolu? Vai to ir vērts izmantot?

Pasūtītājus neapšaubāmi vilina putupolistirola lieliskās termiskās īpašības. Ir daudzas konstrukcijas, kurās putupolistirola pielietojums ir labākā izvēle, taču tas nav grīdas pamatnē. Grīdas pamatne, kurā izmantots putupolistirols, nebūs monolīta. Pastāv grīdas nosēšanās, sabrukšanas risks un termisko tiltu risks, kas saistīts ar plātņu materiāla nevienmērīgu izvietojumu.


Diemžēl, ja runājam par putupolistirolu kā grīdas pamatnē izmantojamu materiālu, tā trūkumu saraksts, ir garāks par tā priekšrocībām. Starp svarīgākajiem mēs izceļam:

 • materiāla nestabilitāte;

 • nav iespējas izveidot monolītu pamatni;

 • saspiešanās un sabrukšanas risks;

 • nav izturības pret saskari ar ķīmiskām vielām;

 • strādājot ar plātņu materiālu nav iespējas perfekti iekapsulēt inženierkomunikāciju sistēmas;

 • grīdas rīboņas efekts;

 • nav ugunsizturības;

 • rada ideālus dzīves apstākļus kukaiņiem un mazajiem grauzējiem.

Grīdu izbūvei, kurās izmantots putupolistirols, ir ievērojami riski. Īpaši, ja pasūtītājam rūp grīdā uzstādīto instalāciju precīza un ilgstoša aizsardzība. Būvējot grīdas pamatni no šūnbetona, visā grīdas dzīves cikla laikā, kanalizācijas, ūdensapgādes, elektrības kabeļu un citu inženierkomunikāciju sistēmu instalācijas būs pilnīgi aizsargātas pret izkustēšanos un deformāciju. Putupolistirols tādu stabilitāti un aizsardzību nespēj nodrošināt. Ugunsgrēka vai grauzēju ligzdošanas rezultātā putupolistirols var pilnībā zaudēt šo aizsardzības funkciju.


Šūnbetona grīdas pamatnes apakšslāņa iestrādes laiks

Grīdas pamatnes apakšslāņa izgatavošanu no šūnbetona varētu salīdzināt ar eksprespiegādi. Augstas veiktspējas mobilās ražotnes šūnbetona izgatavošanas jauda ir līdz pat 25m³ stundā. Šūnbetona grīdas pamatnes apakšslāņa sagatavošana 500 m² platībā un 30 cm biezumā prasīs tikai vienu dienu.


Šūnetonam nav nepieciešama ļoti augsta apkārtējā temperatūra, lai nodrošinātu efektīvu un ātru žūšanas procesu. Ja gaisa temperatūra ir ap 18°C, pa šūnbetona pamatni var staigāt pēc 48 stundām. Jau pēc tik īsa laika šūnbetons ir piemērots grīdas apsildes sistēmu ieklāšanai un uz tā var klāt blīvā klona slāni.


Šūnbetons vai blietētas smiltis/šķembas un putupolistirols - kas ir izdevīgāk?

Sākotnēji varētu šķist, ka grīdas pamatnes apakšslānis no smiltīm/šķembām un putupolistirola būs lētāks nekā no šūnbetona. Tas tomēr būtu maldīgs pieņēmums. Ņemot vērā visus abu minēto metožu aspektus, t.i. materiālu cenas, transporta izmaksas, novietošana/uzglabāšana, iestrādes izmaksas, pārpalikumu utilizācija, laika patēriņš, kā arī gala produkta fizikālās īpašības un kvalitāte, šūnbetons uzvar kā zemāku izmaksu grīdas pamatnes apakšslāņa izbūves metode*.


* šeit runa ir par kvalitatīvi , pareizi un LBN prasībām atbilstoši izbūvētu grīdas pamatnes apakšslāni un siltinājumu


Šūnbetona grīdas pamatnes apakšslānis novērsīs vairākas izmaksas, kas rodas, izvēloties tradicionālo - smilšu/šķembu un putupolistirola grīdas pamatnes apakšslāņa izbūves metodi. Lietojot šūnbetonu nav nepieciešams izmantot tādus materiālus kā: smiltis/šķembas un nav tādas izmaksu pozīcijas, kā materiālu transports (šūnbetona lielākā sastāvdaļa - gaiss ir vienmēr pieejams būvobjektā), putupolistirola uzglabāšana, piegriešana, atgriezumu utilizācija, smilšu/šķembu pildīšana, laistīšana, līdzināšana, blietēšana un hermetizācija. Šūnbetonu izgatavo uz vietas, objektā un iestrādā zinoša komanda, kā rezultātā ietaupās laiks un atkrīt arī lielās darbaspēka izmaksas, kas raksturīgas tradicionālajai - darba un laika ietilpīgajai grīdas pamatnes izbūvei izmantojot putupolistirolu un tam nepieciešamās apakškārtas.Grīdas pamatnē šūnbetons ir daudz labāks risinājums par smiltīm/šķembām un putupolistirolu gan izmaksu, gan izturības ziņā. Šūnbetona grīdas pamatnes apakšslānis un siltinājums lieliski derēs gan vienģimenes ēkā, gan lielās komerciālās ēkās.


Šūnbetons ir lielisks risinājums, ja meklējat mūsdienīgu risinājumu monolītai, stabilai, sausai, siltai un ātri izgatavojamai grīdas pamatnei par pieņemamu cenu.


Sazinieties ar mums zvanot uz 29 83 63 43, vai rakstot uz info@skystoneprof.com un mēs labprāt atbildēsim uz visiem jūsu jautājumiem par šūnbetonu un tā izmaksām jūsu konkrētajam objektam.
3,790 views0 comments

Comentários


bottom of page