top of page
 • Raimonds Švanks

Kas labāks grīdas pamatnes konstrukcijā - šūnbetons vai putupolistirols?

Updated: 3 days ago

Pareizi izvēlēts materiāls grīdas pamatnei ir visas konstrukcijas izturības garantija. Tomēr grīdas pamatnes izbūves stadijā rodas jautājums: ko izvēlēties - šūnbetonu vai putupolistirolu? Kāda grīda kalpos ilgāk un neradīs problēmas ekspluatācijas laikā? Centīsimies sniegt jums atbildi.

Šūnbetona grīdas pamatnes īpašības

Šūnbetons būtībā ir ideāls materiāls grīdas pamatnei. Siltuma, trokšņu, uguns izolācija un lieliskā slodzes izturība nav vienīgās šī materiāla priekšrocības. To raksturo arī salizturība, zema ūdens absorbcija, iestrādes ātrums, ilgmūžība, viegla apstrādājamība, pilnīga pārstrādājamība un neticami zema tilpummasa.


Tātad, kas ir šūnbetons? Kā tas atšķiras no standarta betona?

Standarta betona tilpummasa ir ~ 2400 kg/m³. Vieglais šūnbetons var tikt izgatavots ar tilpummasu no 200 līdz 600 kg/m³. Tas padara to ideāli piemērotu gan grīdu pamatnei, gan siltumizolācijai. Šūnbetons tiek izgatavots, injicējot portlandcementa betona javā precīzu un kontrolētu daudzumu tehniskās putas. Šāds betons satur miljardus slēgtas gaisa mikrošūnas, kas padara to vairākas reizes vieglāku par tradicionālo betonu.


Šūnbetona grīdas pamatne, atšķirībā no grīdas pamatnes, kas veidota no smiltīm/šķembām un putupolistirola, ir monolīta un pilnīgi stabila pamatne. Ekspluatācijas laikā tai nav nosēšanās, sarukšanas vai sabrukšanas procesu. Šūnbetona iestrādes laikā nav nepieciešams veidot kompensācijas šuves, t.i., spraugas, kas atdala atsevišķus konstrukcijas elementus.


Vēl viena iezīme, kas runā par labu šī materiāla iekļaušanai grīdas konstrukcijā, ir tā lieliskās siltumizolācijas īpašības. Šādā veidā izgatavotā grīda būs ne tikai ļoti stabila, bet arī ļoti silta: 20 cm šūnbetona aizvietos 10 cm biezu putupolistirola slāni, saglabājot tādas pašas siltumizolācijas īpašības. 60 cm šūnbetona gadījumā iegūsim izolāciju, kas līdzvērtīga 30 cm ieklātam putupolistirolam. Tā kā šūnbetonu var liet tieši uz grunts (nav vajadzīgs smilšu/šķembu slānis un tā blietēšana), nav šķēršļu šūnbetona slāņa biezuma palielināšanai un grīdas pamatni var izgatavot vienkārši, ātri, un efektīvi.


Grīdas pamatnē izmantotajam šūnbetonam ir vairākas priekšrocības, tostarp:

 • atbalsta struktūra;

 • spiedes un slodzes izturība;

 • zemais svars salīdzinot ar tradicionālo grīdas konstrukciju;

 • pilnīga ugunsdrošība;

 • augsta siltumizolācija;

 • nav nepieciešams izmantot izplešanās šuves;

 • laika gaitā nenotiek nosēšanās, saspiešanās vai sabrukšana;

 • neprasa pilnīgi līdzenu un viendabīgu ieklāšanas virsmu;

 • skaņas izolācijas un vibrācijas absorbcijas īpašības.Uzsvara vērta neapšaubāmi ir šūnbetona lieliskā pielāgošanās jebkādai virsmai. Šūnbetons iestrādes laikā ir ļoti plūstošs, tāpēc šī materiāla izmantošana grīdām neprasa (kā tas ir putupolistirola plākšņu gadījumā), lai zem tā būtu perfekti līdzena virsma. Šūnbetona gadījumā nebūs arī termisko tiltu, kas ir neizbēgami ar nevienmērīgi iestrādātām putu polistirola plāksnēm. Tāpēc šūnbetons būs lielisks apakšslānis turpmākajiem grīdas slāņiem, pilnībā aizpildot visas tukšās vietas, iekapsulējot inženierkomunikācijas un izlīdzinot pat visnelīdzenāko pamatni.Kā ar putupolistirolu? Vai to ir vērts izmantot?

Investorus neapšaubāmi vilina putupolistirola lieliskās termiskās īpašības un tā daudzpusība. Var iegādāties viena veida materiālu un ar to siltināt visu ēku. Tomēr, neskatoties uz labiem siltumizolācijas parametriem, putupolistirols nav bez trūkumiem. Grīdas pamatne, kurā izmantojam putupolistirolu, nebūs monolīta. Pastāv grīdas nosēšanās, sabrukšanas risks un termisko tiltu risks, kas saistīts ar plātņu materiāla nevienmērīgu izvietojumu.


Diemžēl, ja runājam par putupolistirolu kā grīdas pamatnes materiālu, tā trūkumu saraksts, ir garāks par tā priekšrocībām. Starp svarīgākajiem mēs izceļam:

 • materiāla nestabilitāte;

 • nav iespējas izveidot monolītu pamatni;

 • saspiešanās un sabrukšanas risks;

 • nav izturības pret saskari ar ķīmiskām vielām;

 • strādājot ar plātņu materiālu nav iespējas perfekti iekapsulēt inženierkomunikāciju sistēmas;

 • grīdas rīboņas efekts;

 • nav ugunsizturības;

 • rada ideālus dzīves apstākļus kukaiņiem un mazajiem grauzējiem.

Grīdu izbūvei, kurās izmantojam putupolistirolu, ir ievērojami riski. Īpaši, ja investoram rūp grīdā uzstādīto instalāciju precīza un ilgstoša aizsardzība. Būvējot grīdas pamatni no šūnbetona, visā grīdas dzīves cikla laikā, kanalizācijas, ūdensapgādes, elektrības kabeļu un citu inženierkomunikāciju sistēmu instalācijas būs pilnīgi aizsargātas pret izkustēšanos un deformāciju. Diemžēl putupolistirols tādu stabilitāti un aizsardzību nespēj nodrošināt. Ugunsgrēka vai grauzēju ligzdošanas rezultātā putupolistirols var pilnībā zaudēt šo aizsardzības funkciju.


Šūnbetona grīdas pamatnes iestrādes laiks

Šūnbetona grīdas pamatnes izgatavošanu varētu salīdzināt ar eksprespiegādi. Augstas veiktspējas mobilās ražotnes šūnbetona izgatavošanas jauda ir līdz pat 25m³ stundā. Šūnbetona grīdas pamatnes sagatavošana 500 m² platībā un 30 cm biezumā prasīs tikai vienu dienu.


Šūnetonam nav nepieciešama ļoti augsta apkārtējā temperatūra, lai nodrošinātu efektīvu un ātru žūšanas procesu. Ja gaisa temperatūra ir ap 18°C, pa šūnbetona pamatni var staigāt pēc 48 stundām. Jau pēc tik īsa laika šūnbetons ir piemērots grīdas apsildes sistēmu ieklāšanai un uz tā var klāt blīvā klona slāni.


Šūnbetons vai putupolistirols - kas ir izdevīgāk?

Varētu šķist, ka grīdas pamatne no putupolistirola būs lētāka nekā no šūnbetona. Tas būtu maldīgs pieņēmums. Faktiski šūnbetons uzvar kā zemu izmaksu grīdas pamatnes izveides metode.


Šūnbetona grīdas pamatne novērsīs vairākas izmaksas, kas rodas, izvēloties tradicionālo - putupolistirola grīdas pamatnes izbūves metodi. Šūnbetona grīdas pamatnes izbūvei nav nepieciešams izmantot tādus materiālus kā: smiltis/šķembas un nav tādas izmaksu pozīcijas, kā materiālu transports (šūnbetona lielākā sastāvdaļa - gaiss ir vienmēr pieejams būvobjektā), uzglabāšana, piegriešana, atgriezumu utilizācija, apakšslāņu blietēšana un hermetizācija. Šūnbetonu izgatavo uz vietas, objektā un iestrādā zinoša komanda, kā rezultātā ietaupās laiks un atkrīt arī lielās darbaspēka izmaksas, kas raksturīgas tradicionālajai - darba un laika ietilpīgajai grīdas pamatnes izbūvei izmantojot putupolistirolu un tam nepieciešamās apakškārtas.


Grīdas pamatnē šūnbetons ir daudz labāks risinājums par smiltīm/škembām un putupolistirolu ne tikai izmaksu, bet arī izturības ziņā. Šūnbetona grīdas pamatne lieliski derēs gan vienģimenes ēkā, gan lielās komerciālās ēkās. Šūnbetons ir lielisks risinājums, ja meklējam monolītu un stabilu pamatni par pieņemamu cenu.


Sazinieties ar mums zvanot uz 29 83 63 43, vai rakstot uz info@skystoneprof.com un mēs labprāt atbildēsim uz visiem jūsu jautājumiem par šūnbetonu un tā izmaksām jūsu konkrētajam objektam.
473 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page